LGBT Mahpuslara Cinsel Taciz ve Tecavüz

taciz ve tecavüz

2014 yılının ilk günlerindeyken, 2013 yılının başlarına ait bir haberi paylaşıyoruz. Daha önce blogumuzda yer vermediğimiz bu haberi, LGBT mahpusların hapishanelerde maruz kaldığı ayrımcılık ve tacizlerin bir örneği olduğu için paylaşmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.

Haber 365 sitesinin 11 Ocak 2013 tarihli bu haberine göre, Eskişehir Hapishanesi’ndeki gardiyanlardan M.U. hapishanede tutulan iki eşcinsel mahpusla “zorla cinsel ilişkiye girmiş” ve hakkında açılan dava sonucunda 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmış.

Haber 365 sitesinin gerek bu haber için internet sitesinde kullandığı resim (aşağıda yer verdik), gerekse de haberde kullandığı dil eleştiriye açık. Haberde “tecavüz” diyemeyen bu sitenin, başlığa taşadığı “cinsel skandal” ibaresiyle olayı magazinleştirerek sunduğu değerlendirmesi yapılabilir. Kullanılan resim ise bu değerlendirmeyi destekler niteliktedir.

Blogumuzda yer verdiğimiz eski mahpusların anlatımları ve ABD hapishanelerinde yapılan bir araştırmanın haberi göstermektedir ki LGBT mahpusların taciz ve tecavüze maruz kalma olasılıkları, diğer mahpuslara oranla oldukça yüksektir. Bu nedenle LGBT mahpusların görüşleri ve LGBT’ler alanında faaliyet yürüten sivil toplum örgütlerinin de katılımları sağlanarak ayrımcılık, taciz ve tecavüz vakalarının önüne nasıl geçilebileceği tartışılmalı ve bu konuda adımlar atılmalıdır. Devletin bu konuda adımlar atmaması, kötü muamelenin sürdürülmesi anlamına gelecektir.

Eskişehir’de infaz koruma memuru M.U., cezaevinde 2 eşcinsel hükümlüyle zorla cinsel ilişkiye girmek suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Taraf cinsel skandal
Eskişehir H Tipi Cezaevinde infaz koruma memuru olarak görev yapan M.U. hakkında eşcinsel oldukları belirtilen U.A. ve İ.G. adlı hükümlülerle zorla cinsel ilişkiye girmek suçundan dava açıldı. 
2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz olarak yargılanan M.U., suçlamaları kabul etmeyerek, kendisine iftira atıldığını öne sürdü.U.A. ve İ.G. ise sanık M.U.’nun kendileriyle zorla cinsel ilişkiye girdiğini öne sürdü. Mahkeme heyeti, infaz koruma memuru M.U.’yu 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: