Bafra Hapishanesi’nde Trans Mahpusların Açlık Grevinde Olduğu İddiası

Bafra Hapishanesi’ndeki Trans Mahpusların Açlık Grevinde Olduğu İddialarına Dair Bilgilendirme Notumuz

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ne (CİSST), son günlerde, Bafra T Tipi Hapishanesi’nin A 21 koğuşunda tutulmakta olan trans mahpusların açlık grevinde olduğu yönünde başvurular yapılmaktadır. CİSST, Bafra T Tipi Hapishanesi’nin A 28 koğuşunda tutulmakta olan trans mahpuslarla mektuplaşmaktadır. Bu mektupların bazılarına blogumuzda da yer verilmiştir. Oldukça yakın tarihli olan bu mektuplarda başka trans mahpuslardan ve açlık grevinden hiç söz edilmemektedir.

Bafra T Tipi Hapishanesi’nin A 21 koğuşundaki trans mahpusların açlık grevinde olduğu bilgisi, kendisi de hapishanedeki dayatmaları protesto için bir süre açlık grevine giden ve anlaşmanın ardından kendisine verilen yemeğe bir kimyasal katılarak ağzında ve boğazında yanık ve yaralar oluştuğunu belirten vegan, anarşist mahpus Osman Evcan’ın mektubunda geçmektedir (Osman Evcan’ın bu mektubunun tamamını okumak için burayı tıklayınız). Osman Evcan 20 Mart tarihli bu mektubunda şunları söylemektedir:

Belirtmek istediğim bir durum da aynı koridorda A-21 koğuşunda travesti tutsaklar kalmaktadır. Bu travesti tutsaklara yönelik idarenin keyfi uygulamaları vardır. Cinsel yönelim olarak kendilerini travesti olarak tanımlayan bu tutsaklara hak gaspları keyfi-baskıcı uygulalarla devam etmektedir. Cezaevi idaresinin transfobik yaklaşımlarına karşı, hak ihlallerine karşı, travesti tutsaklar süresiz açlık grevine başlamışlardır. Şu an açlık grevi eylemleri 20 günü buluyor. Özgürlükçü komuoyunun A-21 koğuşunda kalan ve 20 gündür sürdürmekte oldukları süresiz açlık grevi eylemlerini desteklemelerini, seslerine kulak vermelerini, yardım ve dayanışma içinde olmalarını dillendirmek istiyorum.

Osman Evcan’ın mektubu ve sonrasında CİSST’a yapılan başvuralar üzerine, bilgi alabilmek için CİSST Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kıraç tarafından Bafra T Tipi Hapishanesi aranmış ancak hapishane müdürü tarafından, “Kurum dışına bilgi veremeyiz. Burası cezaevi açlık grevi de olur her şey de olur.” cevabı verilmiştir. Bunun üzerine CİSST tarafından 5 ayrı kuruluşa (Meclis İnsan Hakları İzleme Komisyonu, Türkiye İnsan Hakları Kurumu, Cezaevleri İzleme Kurulu, İl İnsan Hakları Kurulu, Cezaevlerinden Sorumlu Savcılık) faks çekilerek, trans mahpusların ayrımcılık ve kötü muameleye maruz kaldığı iddialarının araştırılması, trans mahpuslarla görüşülmesi için başvuruda bulunulmuştur.

Şu an için CİSST’ın elinde, Osman Evcan’ın mektubu dışında, Bafra’da trans mahpusların açlık grevinde olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. Bir bilgiye ulaşıldığında Hapiste LGBTİ blogumuzda duyurulacaktır.

Mustafa Eren

CİSST Proje Koordinatörü

 

CİSST’ın başvuru metnini okuyucularımızla paylaşıyoruz:

Bafra Trans Mahpuslar

Reklamlar

Bafra Hapishanesi’nde Trans Mahpusların Açlık Grevinde Olduğu İddiası’ için 2 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: