LGBTİ Onur Haftasında “LGBTİ Mahpuslar” Konuşulacak

Posted on 20 Haziran 2014

0


LGBTİ Onur Haftası

23 Haziran’da başlayıp 29 Haziran günü Onur Yürüyüşüyle sona erecek olan 22. LGBTİ Onur Haftası içerisinde LGBTİ mahpusların konuşulduğu bir etkinlik de var. Bu etkinlik 23 Haziran günü saat 15’te Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Etkinliğe ilişkin ayrıntılı bilgiye LGBTİ Onur Haftası‘nın facebook sayfasından ulaşılabilir.

İMC TV’nin konuya ilişkin ayrıntılı bilgi içeren 18 Haziran 2014 tarihli haberini de okuyucularımızla paylaşıyoruz:

LGBTİ Onur Haftası programı açıklandı

 Bu yıl “temas” temasıyla düzenlenen 22. LGBTİ İstanbul Onur Haftası 23 Haziran’da başlıyor, 29 Haziran’da Onur Yürüyüşüyle sona eriyor.

 

Organizasyon için yeterli fon bulamayan Onur Haftası Komitesi’nin başlattığı indiegogo kampanyası da devam ederken, düzenlenen bir basın toplantısıyla Onur Haftası’nın ayrıntılı programı açıklandı.

Nefret suçlarına ve nefret söylemine karşı Lambdaistanbul’un ev sahipliğinde organize edilen 22. LGBTİ İstanbul Onur Haftası’nın programı Beyoğlu’nda bulunan Cezayir Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.

Basın toplantısına 22. LGBTİ İstanbul Onur Haftası etkinlikleri tertip komitesi üyesi Görkem Ulumeriç ve Şeval Kılıç katıldı.

Basın toplantısında ilk olarak söz alan Şeval Kılıç, etkinlikler kapsamında 29 Haziran’da İstiklal Caddesi’nde yapılacak trans onur yürüyüşünün tarihçesi hakkında bilgi vererek yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

Nefret söylemine karşı alanda olacaklarının altın çizen Kılıç, yürüyüşe 100 bin’e yakın insanın katılımını beklediklerini söyledi.

Daha sonra Görkem Ulumeriç ise, 22. LGBTİ İstanbul Onur Haftası’nın programı hakkında bilgi verdi.

Şimdiye kadar “Tabu”, “Dikkat Aile Var”, “Bellek”, “Direniş” gibi başlıklar altında düzenlenen Onur Haftası’nın bu yıl ki temasının “Temas” olduğu bilgisini veren Ulumeriç, “Gezi Direnişi esnasında daha önce yan yana gelemediğimiz kitlelerle bir araya gelmek, hepimize yepyeni bir dünyanın kapılarını açtı. Nefret tohumunun nasıl da rahatça ekildiği hızla yeşerdiği yıllardır biliyoruz. Şimdi, 2014 yazında, siyasi iklimin saat başı değiştiği bir atmosferde, sadece bir sene önce şiddeti nasıl da kahkaha ve danışmayla, el ele kol kola, hiç olmadığımız kadar güçlü, kalabalık ve bir arada durarak, temas ederek yendiğimizi hatırlatmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Sergiler, paneller ve alternatif etkinlikler

Onur haftası boyunca LGBTİ bireylerin bir araya gelmelerini sağlayacak ve sorunlarını ifade edecekleri dayanışma etkinlikleri, paneller atölyeler, sergiler düzenlenecek.

LGBTİ mahkumlar

Komite, Adalet Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre, cezaevlerinde 95 LGBTİ mahkumun olduğu ve bu mahkumların genel olarak tek veya iki kişilik koğuşlarda kaldığını; sosyal aktivitelerden mahrum bırakılmalarının ise en önemli sorunlardan biri olduğunu belirtti.

23 Haziran Pazartesi saat 15.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde LGBTİ mahkumlar konuşulacak.

Hormonlu Domates Ödül Töreni

Onur Haftası ekinlikleri kapsamında 10 yıldır homofobik söylem üretenlere dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Hormonlu Domates Ödülleri de 25 Haziran Çarşamba günü Şişli Kültür Merkezi’nde yapılacak törenler sahiplerine verilecek.

“Hormonlu domates yemeyin homoseksüel olursunuz” sözlerine atfen 10 yıldır düzenlenen ödül törenine bu sene “Kırmızı Halı” eklenmesi planlanıyor. Bu akşam açıklanacak adaylardan en güçlüsünün ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olacağı düşünülüyor.

Etkinlikler kapsamında 24 Haziran Salı günü Fransız Kültür Merkezi’nde “Müslüman ve LGBTİ var oluşları bir arada düşünmek” paneli düzenlenecek.

Yine hafta kapsamında Hayaka Artı ve Maumau Sanat Galerilerinde geçmişten günümüze LGBTİ mücadelesini anlatan “Nereden Nereye” adlı sergi de ziyaretçilerin beğenilisine sunulacak.

* Ayrıntılı program için tıklayın.

Reklamlar