STÖ’ler Projelerini Anlatıyor: Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği

Posted on 14 Nisan 2015

0


özel ihtiyaçları olan mahpuslar / prisoners with special needs

Güncelleme Tarihi 13.04.2015

STGM tarafından yürütülen “Sivil Toplum Örgütleri Arasında Diyaloğun Geliştirilmesi II” hibe programında yer alan sivil toplum örgütlerine hayata geçirdikleri projelerini sorduk. Altıncı konuğumuz Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği.

·         Örgütünüzle ilgili bize kısaca bilgi verir misiniz? Ne zaman kuruldunuz, amaçlarınız ve yürüttüğünüz faaliyetleriniz neler?

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, kısaca CİSST, 2007*’de, ihtiyaçtan kuruldu. Çünkü doğrudan ve sadece hapishaneler alanında, hem mahpusları hem de hapishanede çalışan herkesi düşünerek çalışan başka bir örgüt yoktu. Hak odaklı çalışmalarına hapishaneleri de dâhil ederek çalışan, İnsan Hakları Derneği gibi örgütler var, iyi ki de varlar;  hapishane içinde çalışma yürüten, infaz koruma memurlarıyla temas içinde olan, hem siyasi hem adli mahpuslarla, onların hakları ve kendilerine özel ihtiyaçlarıyla sürekli ilgilenen “hapishane derneği” olarak da biz varız. Kolay görünmeyen, çabuk unutulan, oldukça yalnız bir alanda çalışıyoruz. İnsanların devletin yoğun kontrolü altında olduğu bir yerde, kötü muameleleri, hak ihlallerini önlemek için “kapalı alan”ın şeffaf olmasını, kapıların…

View original post 1.389 kelime daha

Reklamlar
Posted in: Uncategorized