Rio Trans Mahpuslara Kadın veya Erkek Hapishanesinde Kalmayı Seçme İmkanı Tanıyor

Posted on 3 Haziran 2015

0


Brezilya için bir ilk. Rio de Janeiro hapishanelerinde hapsedilen transseksüel mahpuslar kararları neticesinde kadın veya erkek hapishanelerinde kalabilecekler.

Yeni kurallar Rio de Janeiro’nun hapishanelerinden sorumlu bakanlık tarafından cuma günü onaylandı.

O Globo gazetesinin söylediğine göre eyalet hapishaneleri başkanı Albay Erir Ribeiro “Bu onurlu bir şekilde davranmaktır. Onlara karşı olan saygıyı gösterir” dedi.

Yeni uygulama eşcinsel hakları savunucusu organizasyonu Homofobisiz Bir Rio (Rio Without Homophobia)’nun da övgülerini aldı.

Organizasyonun yöneticisi Cladio Nascimento, “Bu hapishanelerdeki LGBT hakları için bir gelişmedir. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca, kaydedilen sayısız ayrımcılık vakası oldu” dedi.

Nascimento Globo’ya lezbiyenlerin “erkeklerin bulunduğu birimlerde taciz mağduru olmalarına engel olmak için güvenlik önlemi” olarak kadın hapishanelerinde kalacağını ancak travesti ve transseksüellerin kadın mı yoksa erkek hapishanelerinde mi kalacaklarını kendilerinin seçmesine izin verileceğini söyledi.

Ayrıca erkek hapishanelerinde kalan travesti ve transseksüeller bundan böyle kadınlar için olan hapishane kıyafetlerini ve iç çamaşırlarını giyebilecek, saçlarını uzatmalarına da izin verilecek.

2001’den bu yana LGBT grupları tarafından istenen bu değişikliklerin Rio’nun 43,000 mahpusundan 700’üne fayda sağlaması bekleniyor.

Devletin Toplumsal Yardım ve İnsan Hakları Birimi’nin başı Teresa Cosentino,  “Bu, hapishane toplumu içinde daha da görünmez olan transseksüeller için bir zafer. Rio’nun yolunu açtığı bu düzenlemelerle, bu görünmezlik değişecek” dedi.

Haberin orjinaline ulaşmak için: http://news.yahoo.com/rio-allow-transgender-inmates-choose-male-female-prison-164907153.html

Reklamlar
Posted in: Uncategorized