“EŞCİNSEL OLDUĞUM İÇİN GÖNDERİLDİĞİM KOĞUŞTA HASIMLARIM VAR”

Gey Magazin ve Yaşam Tarzı Dergisi Gaymag’in haberine göre Eshişehir hapishanesinde kalan eşcinsel erkek hasımlarıyla birlikte aynı koğuşta tutulduğunu söyleyerek hapishane idaresinden şikayetçi olmuştur. İlgili haberi sizlerle paylaşıyoruz.

Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan eşcinsel bir mahkum, hasımlarıyla birlikte aynı koğuşta tutulduğunu ileri sürerek cezaevi yönetiminden şikayetçi oldu.

Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan bir mahkum, cezaevi yönetimi tarafından kendisine psikolojik işkence uygulandığını ve hasımlarıyla birlikte aynı koğuşta tutulduğunu ileri sürerek Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonuna başvurdu.

“CEZAEVİNDE ÇAKI DENİLE BIÇAKLAR SATILIYOR”

İki hasmıyla aynı koğuşta konulmasının yanı sıra cezaevinde küçük çakıların satıldığını da belirten mahkum, bu durumu cezaevi yönetimine bildirdiğini ancak bir önlem alınmadığını, konunun insan hakları örgütleri tarafından takip edilmesini istedi.

MAHKUM, ESKİŞEHİR BAROSUNA MEKTUP YAZDI

Seyitgazi Yolu üzerinde bulunan H Tipi Kapalı Cezaevinde yatmakta olan Ramazan A. adlı mahkum, Eskişehir Barosuna bir dilekçe yazarak cezaevinde psikolojik işkence gördüğünü bildirdi. Bunun üzerine Baro İnsan Hakları Komisyonu Üye Avukat Alper Can Aykaç’ı görevlendirerek Cezaevine gönderdi. Avukat Aykaç, mahkum Ramazan A.’ı dinleyerek cezaevinde yaşadığı sıkıntıları tutanak altına alarak ilgili makamlara gönderdi.

“EŞCİNSEL OLDUĞUM İÇİN GÖNDERİLDİĞİM KOĞUŞTA HASIMLARIM VAR”

Bir suçtan dolayı 9 senedir hükümlü olduğunu anlatan Ramazan A, Haziran 2012’den itibaren eşcinsel olduğu için Çorum Kapalı Cezaevinde ayrı bir koğuşta Sami S. ve Murat Ü. ile birlikte kaldığını, ancak bu kişilerle yaşadığı husumetten dolayı sonra Çankırı Cezaevine nakledildiğini anlattı.

MAHKUMUN NAKLEDİLDİĞİ CEZAEVİNE HASIMLARI DA GÖNDERİLDİ

Burada 6 ay kaldıktan sonra Eskişehir H Tipi Cezaevine nakledildiğini fakat kendisinden sonra husumet yaşadığı ve ölüm tehditleri aldığı Sami S. ve Murat Ü.’un da Eskişehir Cezaevine nakledildiğini vurgulayan Ramazan A, “Eşcinsel olmamız sebebiyle aynı koğuşta bulunduk. Husumet ve ölüm tehdidi nedeniyle koğuşumun değiştirilmesi talebim cezaevi idaresi tarafından dikkate alınsın diye sorunlarımı gündeme getirdim.” ifadesini kullandı.

“HASIMLARIMIN SİLAHI OLDUĞUNU CEZAEVİ İDARESİNE SÖYLEDİM, ÖNLEM ALINMADI”

Cezaevinde küçük çakılar satıldığını ve bu silahlardan aynı koğuşta kaldığı Sami S., Murat Ü.’da mevcut olduğunu, bu durumu cezaevi idaresine ilettiğini aktaran Ramazan A, ancak önlem alınmadığını belirtti. Hasımları ile aynı koğuşta tutularak, yaşam hakkının cinsiyeti nedeniyle kasıtlı biçimde tehlike altına sokulduğunu iddia eden Ramazan A, bu durumun idare tarafından yönetimsel bir tavır olduğunu iddia etti.

“CİNSİYETİM NEDENİYLE SİSTEMATİK OLARAK CEZALANDIRILIYORUM”

Kendisine fiziksel, bedensel değil fakat psikolojik işkencenin uygulanmasından şikayet eden Ramazan A, şu ifadeleri kullandı: “İdare sistematik olarak hasımlarımla, cinsiyetim nedeniyle ya da başkaca ötekileştirilen veya ezilen toplumsal gruba yönelik olarak, diğer iki mahkumla bir arada tutularak cezalandırılmaktayım. Bu psikolojik işkenceden ötürü şikâyetçiyim. Konu insan hakları tarafından takip edilmesini istiyorum. Şahsıma uygulanan bu psikolojik işkence, baskı bir politik tavır ve tutumdur.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: