ADALET VE TOPLUMSAL CİNSİYET GÜNDEMDE

Posted on 9 Ocak 2016

0


Hapiste Kadın

7 Ekim 2015 – İskoçya

Adalet ve kadın mahpuslar sorunu bu hafta Baroness Viven Stern’in İskoç Parlamentosu’nu ziyaretiyle tekrar gündeme geldi.

Tanınmış cezai reformcu, Holyrood’da parlamento üyesi Jean Urquhart’ın davetiyle konuşuyordu ve beklendiği üzere, adalet sisteminin yanlış tarafında son bulan kadınların hapsedilmesinin yanlış olduğunu ifade etti. Hatta cezai adalet sisteminin içine kapılan birçok kadının kendisinin halihazırda suç veya adaletsizlik mağduru ve çoğunlukla yoksulluk ya da hastalıktan da mustarip olduğunu söyleyerek ayrıntılandırdı.

Kadın hapishaneleri ile ilgili yüz seksen derecelik bir dönüş sonrasında, İskoç Hükümeti 309 kişi kapasiteli HMP Cornton Vale’ in haziranda kapatılacağını ve yerine küçük birimlerin oluşturulacağını açıkladı. Planda yalnızca tehlikeli mahpuslar için 80 kişi kapasiteli bir hapishane ve beş tane bölgesel birim yer alıyor.

Bu, Micheal Matheson’dan önceki Adalet Sekreteri Kenny MacAskill’in kendini garip bir şekilde kadınlar için yeni £75m’luk hapishane planlarının (Greenock’taki HMP Inverclyde) savunucusu olarak görmesinden sonra oldu.

Hükümeti bu konuda U-dönüşüne teşvik eden Matheson doğuda büyük…

View original post 240 kelime daha

Reklamlar
Posted in: Uncategorized