Türkiye’de Mahpus Olmak Konferans Programı – 27-28 Şubat 2016

Posted on 25 Şubat 2016

0


Hapiste Çocuk

 

 

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği / Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi     (CİSST / TCPS) 

Konferans afiş

Türkiye’de hapsetmek önemini giderek arttıran bir ceza infaz yöntemi. 2000’li yılların başında 50 binlerde olan mahpus sayısı 2016 yılı Ocak ayına geldiğinde 180 bine çıkarıldı. Adalet Bakanlığı’nın 2017 yılı sonuna kadar 100 bini aşacak şekilde ek kapasite yaratabilme yönündeki planlaması da hapishanelerin Türkiye’nin yaşantısında giderek daha fazla yer tutacağının göstergesi olarak okunabilir.

Düzenleyeceğimiz konferansla Türkiye’de sayıları giderek artmakta olan mahpusları konuşmak, gündeme taşımak ve sorunlarına çözümler üretebilmenin kanallarını açmak istiyoruz.

Hapishanelerde tutulan 180 bin insanın hepsini “mahpus” olarak adlandırmak, hepsinin aynı özellik, ihtiyaç ve sorunlara sahip olduğu anlamına gelmiyor. 180 bin mahpus içinde kadınlar, erkekler, LGBTİ’ler, çocuklar, gençler, yetişkinler, yaşlılar, engelliler, sağlık sorunu yaşayanlar, ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olanlar, yabancılar, işçi olarak çalıştırılanlar, öğrenciler (hapishanede de öğrenimine devam edenler veya etmek isteyenler) gibi bir çok grup var. Mahpusları bir bütün olarak tartışmanın ötesine geçip…

View original post 556 kelime daha

Reklamlar
Posted in: Uncategorized