Trans Kadın Mahpusa Zorla Erkek Kıyafeti Giydirildi

Kırıklar F Tipi Hapishanesinde tutulan trans kadının İzmir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh ve Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nın verdiği rapor ile cinsiyet değişikliği için hiçbir engelin bulunmadığı fakat hapishane yönetimi ve infaz koruma memurları bu kararı tanımayarak  trans mahpusun kadın kıyafetlerine el koyduğu ve  zorla erkek kıyafetleri giydirdiği  ve birçok sorunla karşı karşıya getirildiği İzmir (DİHA)’nın haberini sizlerle paylaşıyoruz.

İZMİR (DİHA) – Kırıklar F Tipi Cezaevi’nde tutulan trans tutsak Buse B. hakkında İzmir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nın verdiği rapor ile cinsiyet değişikliğine izin verirken, cezaevi yönetimi ve gardiyanlar, verilen kararları tanımadı. Cezaevi yönetimi Buse B.’nin, psikolojik ve cinsiyet değişikliği için kullandığı ilaçlarına ve kadın kıyafetlerine el koyarak, zorla erkek kıyafeti giydirdi.

Türkiye’de LGBT bireyleri devlet tarafından ötekileştirilirken, cezaevlerinde bulunan LGBTİ bireyleri de cezaevleri yetkilileri tarafından işkence ve kötü muameleyle karşı karşıya kalıyor. 2001 yılında kendisine cinsel tacizde bulunan ve fuhuşa zorlayan arkadaşını öldüren trans birey Buse B. 9 yıllık yargılama sürecinin ardından müebbet hapis cezası alarak İzmir Kırıklar F Tipi Cezaevi’ne gönderildi. İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Buse B.’nin yaşadıkları, trans tutuklukların cezaevlerinde yaşadıkları sorunları gözler önüne serdi.

Buse’nin ilaçlarına el konuldu

Buse B’ye, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana bilim Dalınca “03.09.2014 tarih ve 1066 sayılı Sağlık Kurulu raporu” ile “psikolojik açıdan üreme yeteneğinden yoksun olduğu” yönünde rapor verildi. Sağlık raporunun ardından 12 Mart’ta Aydın 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Buse B. hakkında “TMK’nın 40. Maddesi uyarınca cinsiyet değişikliği amacıyla ve Tıbbi yöntemlere uygun olarak cinsiyet değiştirme ameliyatı olmasına izin verilmesine” kararı verildi. Ancak kararın ardından cezaevi yetkilileri Buse B.’nin hem cinsiyet değişikliği için kullandığı hormonel ilaçlara hem de psikolojik amaçlı kullandığı ilaçlara el koyarak adeta trans tutsağa işkence yaptı.

Uygulamalardan dolayı intihar etti!

Cezaevi yönetimin uyguladı psikolojik işkenceden dolayı trans tutuklu Buse intihara teşebbüs etti. Buse’nin intiharı 24 Şubat tarihli Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konsültasyon işlemine şu cümlelerle yansıdı: “40 yaşındaki Transsexuel hasta, dün cezaevi yönetimiyle görüşme sonrasında sinir krizi geçirerek kollarını kesme şeklinde intihar girişi nedeniyle acil servise getirilmiştir. Transsexuel olduğu için yönetimle anlaşamadığını belirtiyor. Yönetimin kendi malzemelerini, kıyafetlerini ve hormonlarını vermediği için görünümünün erkek şekline döndüğü, bu süreçten çok rahatsız olduğunu, kendisini kadın kimliğinde hissettiğini ve yıllardır bu süreçle ilgili davalarla uğraştığını belirtiyor.”

‘Cezaevi, Buse’ye erkek kıyafeti giydirdi’

Buse’nin Avukatı Ali Aydın, 15 yıldır cezaevinde olan Buse’nin birçok sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, geçen sene yaptığı görüşmede Buse’nin kadın kıyafetiyle karşısına çıktığını söyledi. Buse’yle kısa bir süre önce yaptığı görüşmeyi anlatan Aydın ,“En son görüşmemizde ise bütün kadın kıyafetlerinin alındığı, bunun yerine erkek kıyafetleri giydirilmişti. Hormonel tedavi amaçlı kullandığı ilaçlarının elinden alınmasından dolayı da sakalları çıkmıştı” dedi.

Cezaevi hastane raporlarını görmezden geliyor

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin “Hasta anksiyete bozukluğu, depresif bozukluk ve cinsel kimlik bozukluğu tanıları ile tedavi görmektedir. Hem hastalığının hem de kullandığı psikotropların etkisiyle en az 8 saat bahçe izni gerekmektedir” raporu verildiğini hatırlatan Aydın, rapor olmasına rağmen Buse’nin 8 saat havalandırmaya çıkartılma kararının uygulanmadığı belirtti.

‘Psikolojik olarak bunalıma girmektedir’

Trans bireylerin cezaevlerinde kalmalarının oldukça güç olduğunu belirten Aydın, bu durumun ülkenin genel politikasının trans bireylere karşı olan tutumundan kaynaklı olduğunu belirtti. Buse’nin tek kişilik koğuşta kalmak zorunda olduğunu belirten Ayın, “Kadın koğuşuna gitmek için ameliyat olunması gerekmekte bu ameliyatında uzun sürdüğü için bir takım psikolojik sorunları ortaya çıkmaktadır. İhtiyaçlarının karşılanmaması nedeniyle zaman zaman psikolojik olarak bunalıma girmektedir” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: