Kadın Hapishanesinde Trans Erkek Olmak

Posted on 9 Haziran 2016

0


“Türkiye Hapishaneler Enformasyon Ağı” projesi kapsamında yürütülen Hapiste LGBTİ blogu olarak bir süre İzmir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan trans erkek mahpus ile röportaj gerçekleştirdik. Sizlerle paylaşıyoruz.

Ben Evrem Cıvıldak 31 yaşındayım orkestra gurubum var ve garsonluk yapmaktayım. Cezaevinde çok uzun süredir yatmadım 7 ay bir süre yattım ama 7 sene gibi geldi diyebilirim…   Kadın hapishanesinde trans birey olarak kalmak çok kötü herşeyden mahrumsunuz kimse ile görüştürülmüyorsunuz  hiçbir etkinliğe çıkarılmıyorsunuz sadece çıkabildiğin yer havalandırma oda tek başına ve saatli çıkabiliyorsun. Normalde saatli değil akşama kadar serbest havalandırma ama biz trans olduğumuz için sınırlı çıkarılıyoruz..

Ayrımcılık oldu mu diye sorarsanız tabii ki oldu. Herkes özgürce saçını kestirirken ben kestiremiyordum herkes etkinliklere giderken konserlere falan ben gidemiyordum, çıkarmıyorlardı. Neymiş kadın mı erkek mi diye sormasınlarmış ne deriz falan…  Tabii saçımı kestirmediler ben koğuşumda permatikle saçımı kestim tutanakla korkuttular ben de savcıyı istedim burada kadın kuaförü neden var diye…

Memurlardan yana hiç bir sıkıntım olmadı hepsi tarafından çok seviliyordum sağolsunlar.. LGBTİ  olduğum için hangi haklardan yararlanıyordun diye bi soru gelmiş hiç bir haktan yararlandırmadılar ki hakkımız mı kaldı.

Hiç kimseyle görüşüp konuşmama tekli koğuşta kalmak televizyonsuz radyosuz en çok bu sıkıntılar var. Kantinde istediğimiz herşey yoktu tabii ki de herşey sınırlı… Hapishanede kaldım süre içinde bana hormon iğnemi vurdurmadılar… Tabii mazeretleri de cezamın az olmasıydı… Sevdiğim kız derneklerle sağolsun iletişim halindeydi mektupta bana geldi ama ben cevap yazmaya korktum tutanak yazarlar diye cezamı uzatırlar diye. Kaldığım hapishanede cinsiyet geçiş süreci başlatan kimse yoktu…  Ama isteyenler vardı izin verilmiyordu sanırım ..

Yapılması planlanan LGBTİ hapishanesi için bizler açısından hepimiz açısından iyi olacaktır ayrımcılığa maruz kalmayacağız en azından. Allah kimseyi düşürmesin. Söylemek istediğim bir şey var ben yılmadım o farklı baktı bu farklı baktı aldırmadım  ha kimse de benim başıma gelmez demesin düşmez kalkmaz bir allah ama zorrr.  Düşmanımın bile düşmesini istemem.. Herkesin günahı da sevabı da kendisine ait kimmseye amel defteri tutmak düşmez beni sade ve sadece yaradan yargılar…

Evrem CIVILDAK SAYGILARIMLA…

09.06.2016

Reklamlar