LGBTİ Mahpusların Sorunları Tartışıldı

Posted on 11 Temmuz 2016

0


Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği/Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi (CİSST/TCPS) olarak  1 Temmuzda ağ üyeleri ile gerçekleştirdiğimiz atölyede LGBTİ mahpusların güncel durumunu, hapishanelere yerleştirilmelerinde izlenen yöntemi, bu durumun ortaya çıkardığı güvenlik kaygısını, kurs, iş atölyeleri ve açık hapishane hakkı üzerine konuşmayı, yaşanan hak ihlalleri üzerine nasıl politikalar oluşturulabileceği ve hangi stratejiler izlenebileceği konuşuldu.

Kaos GL’nin atölye izlenimlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Aktivistler, LGBTİ mahpusların sorunlarını tartışmak ve çözüm önerileri üretmek için bir araya geldi.

LGBTİ Mahpuslar Ağı toplantısı bugün İstanbul’da Cezayir Salonu’nda gerçekleşti. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin (CİSST) çağrıcısı olduğu toplantıya; Kaos GL, LİSTAG Aile Grubu, Pembe Hayat, Kırmızı Şemsiye, Kadıköy LGBTİ Meclisi, SPoD, T-Kulüp İnsan Hakları Derneği temsilcileri ve bağımsız aktivistler katıldı.

Toplantını, LGBTİ mahkûmların mektuplarından yola çıkarak saptanan güncel sorunlar deneyim aktarımı ve hak temelli mevcut pratiklerin paylaşımıyla başladı.

Pembe Hayat adına katılan Demhat Aksoy, Dilek İnce Giysi Bankası’nın büyütülmesi için hep birlikte hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekerek bankanın 2 yıllık sürecinden bahsetti. LİSTAG annelerinden Sema Yakar ve Pınar Özer, bunun ailelere taşınabilecek bir konu olduğunu söyleyerek destek verdiler.

CİSST’den Rosida Koyuncu, yabancı LGBTİ’lerle dayanışmak için büyükelçiliklerle iletişime geçilmesi gerektiğine değindi.

Toplantı moderatörü Hilal Başak Demirbaş (CİSST), devletin LGBTİ’leri mahpusları bir arada tutmayı planladığı “Pembe Hapishane” ile ilgili yeni bir gelişme olmadığını paylaştı.

Kırmızı Şemsiye’den Kemal Ördek, mahpusların mevcut kötü koşullardan dolayı istediğini ifade ettiği “Pembe Mapushane” ile devletin öngördüğü cezaevlerinin aynı olmadığını söyledi. Mahpusların, cezaevlerindeki yaşam şartlarının onları “Pembe Cezaevi” fikrine yöneltebileceğini; savunuculuk yapanların bu gerçeği göz önünde bulundurması gerektiğine dikkat çekti.

Kaos GL adına toplantıya katılan Tuna Semir Akpınar, mevcut stratejilerin sadece oluşan gündeme göre geliştirilmemesi; örnekleri baz alarak bir komisyon ile daha büyük ve efektif çalışmalar yürütülmesi gerektiğini belirterek; LGBTİ Mahpus Ağı’nın çalışma alanının istenmeyenin alternatifini oluşturmak için çalışmasını önerdi.

Ağ katılımcıları, sorunların ciddiyetini göz önünde bulundurarak; multidisipliner çalışma yürütülmesi gerektiğine karar verdi.

 1 Temmuz 2016
Reklamlar