Menemen Hapishanesinde LGBTİ Mahpusların Koğuşları Ayrıldı

Posted on 19 Eylül 2016

0


Haber Türk’ün haberine göre, Menemen T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalmakta olan trans mahpusların erkeklerle aynı koğuşlara konulmuştur.

Haberin detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

İzmir Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu Cezaevi ve Gözaltı Birimleri İnceleme Komisyonu, şikâyet üzerine Mayıs 2016’da Menemen T Tipi Kapalı Cezaevi’ni ziyaret etti. Erkek tutuklu ve hükümlülerin kaldığı cezaevinde, mavi cüzdan taşıdıkları için LGBTİ (lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel, interseks) bireylerin de bulunduğu öğrenildi. Komisyon, hormon tedavilerini tamamlayamadan cezaevine girdikleri için pembe nüfus cüzdanına sahip olmayan transseksüellerin koğuşta diğer bireyler tarafından cinsel ve sözel şiddete maruz bırakıldığını iddia etti.

LGBTİ bireylerin 1 yılı aşkın süredir bu cezaevinde tutulduğunu söyleyen İzmir Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu Cezaevi ve Gözaltı Birimleri İnceleme Komisyonu üyesi Avukat Nuriye Kadan, “Lezbiyen, gay, trans bunların hepsi farklı şeyler. Bunları tek bir kategori gibi düşünüp aynı cezaevinde aynı koğuşa koyduğumuzda, kendini kadın hisseden biriyle erkek hisseden birini aynı koğuşa koymuş oluyorsunuz. Cezaevi yetkililerine bunu anlattığımızda durumun farkında olmadıklarını gördük. Biz uyarınca ‘Onları hemen ayrı koğuşa alalım’ önerisini getirdiler. İdari yapının neyin ne olduğunu bilip ona göre davranması gerekiyor” dedi. Cezaevinde, 16 LGBTİ birey olduğu ancak koğuş değişikliğinin henüz yapılmadığı ve yazışmaların beklendiği öğrenildi.

Melis APAYDIN İDE / GAZETE HABERTÜRK

16.09.2016

Bu haber sonrasında Avukat Nuriye Kadan ile görüştük. LGBTİ koğuşunda bir kavga çıktığı ve mahpusların bu kavga sonrasında ayrı koğuşlara alındığını belirtti. Haberde yazıldığı gibi LGBTİ mahpuslar erkek mahpusların olduğu koğuşlarda kalmamaktadır ve bir koğuşta 3, bir koğuşta 5 olmak üzere 8 LGBTİ mahpus Menemen T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalmaktadır.

Reklamlar