Şangay Hapishanesi HIV-Pozitif Mahpusları Ayırıyor

Wang Lianzhang

Hapishane sözcüsünün söylediğine göre yeni koğuş, mahpuslara  “sevildiğini ve saygı duyulduğunu” hissettirecek.

Sixth Tone’un kardeş yayımı The Paper’in pazartesi günü rapor ettiğine göre, Şangay Yeni Suçlu Hapishanesi, HIV virüsüyle yaşayan 117 mahpusunu geri kalan hapishane nüfusundan ayırmak için bir koğuş kuruyor.

Hapishane sözcüsü Liu Tongjiang, tesisin HIV pozitif mahpusların sayılarının artması sebebiyle “HIV/AIDS’li mahpuslar için özel koğuşlar” kurmaya karar verdiğini Sixth Tone’a açıkladı. 2005’ten beri hapishane, toplamda yaklaşık olarak 400 HIV pozitif mahpusa ev sahipliği yaptı. Yeni bölümün 220 mahpus için kapasitesi mevcut.

Pekin’de Yingke Hukuk Firmasında avukat olan Qiu Hengyu, yeni koğuşun ayrımcılığa yol açabileceği konusunda korkuları olduğu yönünde Sixth Tone’a açıklama yaptı ve sağlık bilgilerinin gizli kalması gerektiğini söyledi. “Bu tür bir ayrım kamuya onların HIV pozitif olduğunu açıklıyor.” diye de ekledi.

2005’te Adalet Bakanlığı HIV pozitif insanların “yoğunlaşmış yönetimine” izin veren bir genelge çıkardı. Şangay Hapishane İdaresi Kentsel Bürosu’nun bir 2015 raporuna göre, kentin infaz kurumları HIV pozitif mahpusların sayısında beklenmedik bir artışla karşılaştı ve güvenlik, eğitim ve kendi personelinin uzmanlığı konularında zorluklar yaşadı.

Hapishanenin yeni koğuşunun mahpusların tıbbi ihtiyaçları ile ilgilenecek 10 kişiden oluşan özel bir takımı var ve mobilyalar mahpusların kendilerini çizmelerini önlemek için plastikten yapılıyor. Koğuş açık sarı renge boyanıyor ki, Liu’nun söylediğine göre bu renk mahpusların hapsedilmişliğin hissettirdiği stresi atmasına yardımcı olacak.

Liu, “Son yıllarda hapsettiğimiz mahpuslara bakıldığında, HIV bulaşmalarına yol açan erkeklerin erkeklerle seks yapma oranı artmakta.” dedi. Mahpuslar arasında herhangi bir cinsel aktiviteyi önlemek için koğuşun 24 saat izlenmek üzere donatıldığını söyledi.

AIDS/CYBH (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar) Kontrol ve Önleme Ulusal Merkezine göre 2015 ekim ayının sonunda Çin’de HIV ya da AIDS virüsüyle yaşayan 575.000 insanı vardı. Merkez, erkeklerle seks yapan erkekler arasında HIV bulaşmalarında açık bir artış olduğunu belirtti.

HIV pozitif mahpusların genel hapishane nüfusundan farklı bir yere yerleştirmesi tartışmalı bir konu. Yurt dışında yapılan çalışmalar gösteriyor ki, ayrı tutmanın bir yandan insan hakları ihlallerine ve ayrımcılığa yol açması bakımından diğer yandan da diğer mahpusların HIV vb. bulaşmalarından korunduğu yönünde verdiği yanlış güvenlik algısı bakımından olumsuz etkileri var.  Bu konu hakkında 2007 tarihli bir raporunda, Dünya Sağlık Örgütü HIV pozitif mahpusları ayırmayı “kendine/amaca zarar veren” olarak nitelendirmişti.

Liu, koğuşun mahpusların yasal hakları olan tıbbi bakımı almasına yardım edeceğine inandığını söyleyerek, bu durumun çoğunlukla pozitif etkilerini görüyor ve “(Yeni koğuş) mahpuslara ilgilenildiğini ve saygı duyulduğunu hissettirecek.” diye de ekliyor.

AIDS eğitimi üzerine uzmanlaşmış bir sivil toplum örgütü olan Zhitong Merkezi’nin müdürü Ye Chengjiang, HIV günlük hayatta bulaşıcı olmadığından mahpusları ayırmak için herhangi bir ihtiyaç/neden göremediği noktasında Sixth Tone’a açıklama yaptı ve Ye de böyle bir önlemin ayrımcılığa yol açacağından korktuğunu söyledi. “Eğer 117 HIV pozitif mahpus ayrı tutulmak zorundaysa, neden 1 milyon HIV pozitif insanı yerleştirmek için bir şehir kurmuyoruz?” dedi.

Çev. Duygu Tan

Haberin orijinali için: http://www.sixthtone.com/news/shanghai-prison-segregates-hiv-positive-inmates

 

19.07.2016

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: