Hapishanelerde Trans Bireyler için Politika Başlatıldı

Bu sabah başlatılan “trans birey çeşitliliği ve interseks mahpus politikası” doğrultusunda trans bireyler cinsiyet nitelikleri dikkate alınmaksızın, resmi belgelerinde yer alan toplumsal cinsiyet kimlikleri göz önünde bulundurularak yerleştirilmeye başlandılar.

İçişleri Bakanı Carmelo Abela ve İnsan Hakları Başkanı Helena Dalli bugüne kadar mahpusların doğum sertifikalarında yer alan cinsiyetlerine göre ilgili bölümlere kabul edildiğini ifade ettiler.

Bu politikayla birlikte ise geçiş sürecindeki ya da geçiş sürecini başlatmak isteyen bir mahpusun yeminli beyanıyla uygun bölüme kabul edileceğini belirttiler.

Trans bir mahpus başlangıçta değerlendirme için ayrı tesislere yerleştirilebilecek; fakat bunun yedi günden uzun sürmesi mümkün değil.

Aramalar da uygun cinsiyetteki hapishane görevlileri tarafından yapılacak.

Bunun yanında hapishane personeli insan çeşitliliği ve toplumsal cinsiyet kimliği üzerine ek eğitimler ve bilgiler alacak.

Mahpuslar toplumsal cinsiyet kimliklerinin tanınması, sağlık hizmetleri ve ruh sağlığı desteğine erişim haklarına sahip olacaklar.

Abela, bu politikanın eşitlik, çeşitliliklerin tanınması ve içerilmesi ilkelerine dayalı olduğunu ifade etti. “Mahpuslar bu tesiste özgürlüklerini yitiriyor olabilirler; fakat onurlarını yitirmemeliler” dedi.

Ayrıca, bu politikanın bazı unsurlarının hali hazırda mevcut ya da yürürlüğe girmekte olduğundan bahsetti.

Yedi trans mahpusun hapishanenin erkek bölümüne konarak kadın gibi yaşama haklarının ellerinden alındığına dair temmuz ayından sonra açtıkları davaya değinerek, mahpusların artık kadın bölümüne yerleştirildiğini ifade etti.

Dr. Dali politikanın geçen yıl onaylanan Toplumsal Cinsiyet Kimliği Yasası çalışmaları üzerine kurulu olduğunu söyledi ve bu hakların korunmasını sağlayan uygun politikalar mevcut olmadıkça yasanın hiçbir şey ifade etmeyeceğini vurguladı.

“Hiç kimse nasıl doğacağını seçemez. Dolayısıyla kimse bu yüzden cezalandırılmamalı” dedi.

Haberin orijinali için: http://www.timesofmalta.com/articles/view/20160818/local/trangender-policy-for-prisons-launched.622376

Çev. Didem Sağlam

18.08.2016 / Malta

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: