Trans kadın mahpusa işkence iddiası

Eskişehir Hapishanesi’nde bulunan trans kadının işkence gördüğü öne sürüldü. Mahpus, yazdığı mektupta süngerli odada, 4 saat boyunca işkence gördüğünü belirtti. Gazete Duvar’ın haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Özlem Akarsu Çelik  oakarsucelik@gazeteduvar.com.tr

ANKARA – Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’nde, mahkûm Esra (Salih) Arıkan, geçtiğimiz hafta maruz kaldığı şiddeti, vasisi Merve Arkun’a yazdığı bir mektupta anlattı.

Esra Arıkan, günlük havalandırmaya çıkarılma saatinde kimsenin kapısını açmadığını, bunun üzerine kapıya vurarak gardiyanı çağırdığını, karşılığında hakarete uğradığını, itiraz etmesi üzerine gardiyanın kendisini tehdit ettiğini ve sözlü münakaşanın ardından dövüldüğünü belirtti. Arıkan, yaşananları şu sözlerle kâğıda döktü:

‘SÜNGERLİ ODADA DOMUZ BAĞI YAPIP 4 SAAT DÖVDÜLER’

“Kardeşim Merve, ölümden döndüm…O gardiyan ‘Bekle lan i.ne, geliyorum g.tveren deyip gitti. Aynı memur daha önce de tehdit etmişti. Samsun’daki olayda o memura iftira atıp 16 ay yatırdığımı söylemişti. Biliyorum yıkım ekibiyle gelecek, bekledim… 10-15 kişi geldiler… En çok da o vurdu, saçlarımı ‘İ.ne bir de saç uzatıyor’ deyip yoldu. Yere yatırdılar. Hem tehdit ediyorlar hem vuruyorlar. Biri ağzımı burnumu kapatıp beni öldürmeye çalıştı. ‘Astım krizinden öldü’ diyecek. Elini ısırdım, nefes almaya çalıştım. Dayak devam. Beni sürükleyerek süngerli odaya götürdüler. Orada da dayağa devam. Ellerimi arkadan plastik kelepçeyle bağladılar. Tehdit eden, ‘sık sık i.nenin elleri kangren olsun, kopsun, kapıya vuramasın’ diyor. Ayaklarımı da kelepçelediler. Ardından el ve ayaklarımı birleştirip domuz bağı yaptılar. 4 saat o şekilde domuz bağıyla işkence gördüm. Darp raporu aldırmadılar… Hem suçlu hem güçlüler. Tutanak da tutmuşlar. İçeriğini bilmiyorum. Bana vermediler. İmza atarken tek okuyabildiğim ‘memura kötü söz söylemek’ yazıyordu…”

CİNSİYET GEÇİŞ AMELİYATI OLURSA KADIN CEZAEVİNE NAKLEDİLECEK

Trans kadın olmasına rağmen -mavi nüfus cüzdanına sahip olduğu için- 11 yıldır erkek cezaevlerinde bulunan Esra Arıkan, daha önce de kendisine yönelik saldırıları dışarıya duyurmuş ve bir kampanya yürütülmüştü. Trans olduğu için erkek cezaevlerinde ve tecritte tutulmasının kendisi için ayrı bir işkence olduğunu dile getiren Arıkan, farklı cezaevlerinde sözlü, fiziksel ve cinsel şiddete uğradığı iddiasıyla cezaevi görevlileri hakkında suç duyurusunda da bulunmuştu.

Arıkan, Samsun Cezaevi’nde maruz kaldığı cinsel istismar nedeniyle ceza aldırmayı başardığı personelin Eskişehir Cezaevi’nde bulunan arkadaşları tarafından tehdit edildiğini yakınlarına ve avukatına anlatmıştı. Cinsiyet geçiş ameliyatı için Adalet Bakanlığı’na başvuran ve hastaneye sevk için gün sayan Arıkan, kendisiyle dayanışmak isteyenlerden mektup beklediğini, sahipsiz olmadığının cezaevi yönetimine gösterilmesini istiyor.

Esra Arıkan’ın, Menemen Cezaevi’nde maruz kaldığı kötü muamele ve tecride karşı kendisiyle dayanışma çağrısı yaptıklarını anlatan Merve Arkun, şunları söyledi:

“Ona gönderilecek her mektup yalnız olmadığı ve cezaevindeki hak ihlallerinin dışarıdaki insanlar tarafından takip edildiği anlamına gelir. Ayrıca cezaevi yönetimi üzerinde de bir yaptırımı olur. Bu Esra açısından çok önemli. Esra’ya şu adresten mektup gönderebilirsiniz: Esra(Salih) Arıkan: Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi. M-11 Eskişehir” (DUVAR) 

29.11.2016

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: