Avukatlar İşkenceye Maruz Kalan Trans Mahpus ile Görüştü

Posted on 7 Aralık 2016

0


Mektupla yaşadığı sorunları ve işkenceyi aktaran trans kadın Esra’nın durumunu sizlerle paylaşmıştık. Pembe Hayat derneğinden Av. Koçak ve  Eskişehir Barosu Kadın Hukuku Komisyonu üyesi Av. Girgin Esra ile  bir görüşme gerçekleştirdi. Haberi sizlerle paylaşıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde gönderdiği mektupla işkenceye maruz kaldığını belirten Esra Arıkan ile Pembe Hayat’tan Av. Koçak ve Eskişehir Barosu Kadın Hukuku Komisyonu üyesi Av. Girgin bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Trans mahpus Esra Arıkan’ın gönderdiği mektupta işkenceye maruz kaldığınıbelirtmesinin ardından Pembe Hayat LGBTT Dayanışa Derneği avukatı Av. Rıza Yalçın Koçak ve Eskişehir Barosu Kadın Hukuku Komisyonu üyesi Av. Fatma Girgin, Eskişehir H Tipi Hapishanesi’nde trans mahpus Esra Arıkan ile görüştüler.

 

Yaklaşık 7 aydır Eskişehir H Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan ve ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan trans mahpus Esra Arıkan yapılan görüşmede tek kişilik bir hücrede tutulduğunu, diğer mahpuslarla görüştürülmediğini ve yalnız kalmanın çok zor olduğunu belirtti.

 

Esra Arıkan, aynı zamanda 1 saatlik havalandırma izninde Eskişehir H Tipi Hapishanesi’nde kendisinden başka ağırlaştırılmış müebbet alan LGBTİ mahpus bulunmadığı gerekçesiyle havalandırmaya da yalnız çıkarıldığını belirtti.

 

“Ne vuruyon lan i*ne”

 

Esra Arıkan, vasisi olan Merve Arkun’a yazdığı mektupta kötü muamelenin yanında aynı zamanda işkenceye de maruz kaldığını belirtmişti. Arıkan yaşadığı olayı kendisiyle görüşmeye giden avukatlara şu şekilde aktardı:

 

“Havalandırma hakkım 1 saat olmasına rağmen çoğu zaman gardiyanlar kapıyı 20-30 dakika geç açıyor. Ama her gün saat 15.00’te kapıları kapatıyorlar. Olayın yaşandığı gün saat 14.20 olmasına rağmen gardiyanlar kapıyı açmadı. Kapıya vurmaya başladım. Bunun üzerine gardiyan gelerek ‘Ne vuruyon lan i*ne’ diyerek mazgalı öfkeli bir biçimde kapattı. 5 dakika kadar sonra da yanında yaklaşık 15 kişiyle bulunduğum hücreye daldılar. Burada dakikalarca darp edildim. Ardından karga tulumba süngerli odaya aldılar. Burada da önce el ve ayaklarımı ayrı ayrı kelepçelediler daha sonra domuz bağı yaptılar”

 

Avukatlar, gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından Esra Arıkan’ın yaklaşık olarak dört buçuk saat boyunca süngerli odada tutulduğunu belirttiğini söylediler. Avukatlar, işkence iddialarını Arıkan’ın bileklerinde bulunan ve kelepçe izi olduğunu düşündükleri yoğun morlukların doğruladığını belirttiler.

 

Arıkan, saldırılardan sonra Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu ancak kendisine saldırılan infaz memurlarının bu dilekçeyi gönderip göndermedikleri konusunda da kaygıları olduğunu belirtti.

 

“Bu davayı biz üstleneceğiz”

 

Av. Koçak, Eskişehir H Tipi Hapishanesi’nde yoğun hak ihlallerinin yaşandığını ve daha önce yaptıkları görüşmelerde de süngerli oda iddiasının sık sık gündeme getirildiğini belirtti.

 

Avukatlar yaptıkları ortak açıklamada “Nefret söyleminin günlük rutin haline geldiği bu hapishaneden işkence ve kötü muameleye dair de şikayetler alıyoruz. Süngerli oda uygulaması daha önceki ziyaretlerimizde de ifade edilmişti. Üstelik Esra’nın ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olması bir dolu hak ihlalini de yanında getiriyor. Sohbet, kütüphane, spor gibi haklarının hiçbirisi kendisine sağlanmıyor. Gerekçe ise; ‘onun dışında LGBTİ ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusun olmaması.’ Bu durum LGBTİ mahpusların hapishane içerisinde de katmerli bir tecrite tabi tutulduklarını da ispatlar niteliktedir” dediler.

 

Yapılan görüşmenin ardından Esra Arıkan’ın talebi üzerine bu davaya bakacaklarını duyuran avukatlar “Hem Arıkan’ın cezaevinde maruz kaldığı hak gasplarına dair hem de cinsiyet geçişe dair davasını Eskişehir Barosu Kadın Hukuku Komisyonu ile birlikte Pembe Hayat olarak biz üstleneceğiz” dediler.

 

Daha önce Pembe Hayat’tan Av. Rıza Yalçın Koçak, Eskişehir H Tipi Hapishanesi’ne bir ziyaret gerçekleştirmiş ve LGBTİ mahpusların çok yoğun hak ihlallerine maruz kaldıklarını belirtmişti.

07.12.2016

Reklamlar