İngiltere, Eşcinsel Mahpusun Türkiye’ye İadesini Reddetti: Güvenlik Riski Var

İngiltere yargısı, Türkiye’de tecavüz suçlamasıyla hapis yattığı dönemde işkence gördüğünü ve Müslüman olmaya zorlandığını söyleyen İngiltere vatandaşı Rosslee Charles’ın Türkiye’ye iadesini reddetti.

T24’ün haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Mahkeme, eşcinsel olan Charles’ın Türkiye’ye iadesinin özellikle darbe girişimi sonrasında ‘güvenlik riski’ yaratacağına hükmetti.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, eşcinsel olan Charles 2006’da tecavüz suçlamasıyla Türkiye mahkemesi tarafından gıyabında yargılandı ve hapis cezası aldı. Suçlamaları reddeden Charles, Türkiye’de altı ay hapis yattıktan sonra güvenlik gerekçesiyle İngiltere’ye iade edildi. Ancak Türkiye Charles’ın yeniden iadesi için talepte bulundu ve LGBT mahkûmlar için özel güvenceler vereceklerini bildirdi. İngiltere’deki bir alt mahkeme de bu talebi kabul etti.

Charles ise bu kararı bir üst mahkemeye taşıdı. Londra’da dün görülen duruşmada Charles, Türkiye’deki hapishanede dayak yediğini, işkence gördüğünü, yerleri temizlemek zorunda kaldığını ve Müslüman olmaya zorlandığını anlattı.

Avukatı da müvekkilinin Türkiye’de hapis yattığı dönemde eşcinsel olduğu için gardiyanların ve diğer mahkûmların şiddetine maruz kaldığını ve iadesinin güvenlik açısından kabul edilemez olduğunu belirtti. Avukat ayrıca, Türkiye’deki hapishanelerin özellikle temmuzdaki darbe girişimi sonrasında yeterince güvenli olmadığını, ayrıca ülkede eşcinsellere yönelik ayrımcılığın çok yoğun olduğunu kaydetti.

Sonuç olarak üst mahkeme, İngiltere vatandaşının Türkiye’ye iadesini ‘güvenlik riski bulunduğunu’ belirterek reddetti.

Guardian haberde, Türkiye’deki darbe girişimi sonrasında İngiltere’nin ve birçok ülkenin mahkûmların Türkiye’ye iadesine ‘güvenlik riski bulunduğu’ için karşı çıktığını da yazdı.

Theguardian’ın haberine ulaşmak için:  https://www.theguardian.com/law/2017/apr/05/briton-rosslee-charles-escapes-turkey-extradition-court-hears-prison-torture

10.04.2017

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: