Trans Mahpus Cinsiyet Geçiş Sürecini Hapishanede Tamamlayacak

Trans mahpuslar Türkiye hapishanelerinde cinsiyet geçiş süreçlerini başlatabilmekte, başlatanlar ise sürecini hapishanelerde tamamlayabilmekteler. Dışarıda olduğu gibi hapishanede de bu süreci tamamlamak bir dizi bürokratik engeller sebebiyle uzayabilmektedir. Hapishanelerde  bilinen ilk trans ameliyatı 2014 yılında çeşitli derneklerin ve avukatların desteği ile başlamış ve yapılan başvurular sonucunda Bülent Ecevit Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde mahkum koğuşu açılarak ameliyatı gerçekleşmişti.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği olarak Adalet Bakanlığı’na yapmış olduğumuz bilgi edinme başvurularına cinsiyet geçiş ameliyatı olan ve ameliyat için başvuran mahpusların sayısına dair sorularımız yanıtsız kalmış ve cevapsız bırakılmıştır. Derneğimize trans mahpusların yollamış olduğu mektuplarda cinsiyet geçiş sürecine dair sorular gelmeye devam etmekte ve bizler de bu yönlü danışmanlık vererek mahpusları bilgilendirmekteyiz.

Uzun süredir yazıştığımız trans kadın mahpusun cinsiyet geçiş ameliyatı olmasında bir engelin olmadığına ilişkin mahkeme kararı, ancak 4 yılın sonunda verilmiştir.   Mahpusun yollamış olduğu Sağlık Bakanlığı kararını sizlerle paylaşıyoruz.

 

cinsiyet geçiş süreci belge

 

31.05.2017

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: