İnterseks Mahpusa Uygun Açık Hapishane Bulunamadı

İnterseks mahpus Bolu’da cinsiyet kimliği sebebiyle gönderilebilecek açık hapishane bulamadı.  Sol Haberin haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Cezaevlerinde interseks hükümlülerle ilgili yaşanan boşluk, Bolu T Tipi Kapalı Cezaevinden B.K.’nin TBMM Dilekçe Komisyonuna yazdığı dilekçeyle ortaya çıktı.

CİNSİYET KİMLİĞİNE UYGUN CEZAEVİ BULUNMUYOR

B.K. dilekçesinde, can güvenliğinin bulunmadığını belirterek koğuşunun değiştirilmesini talep ederken, cinsiyet kimliği nedeniyle konumuna uygun açık cezaevi bulunmadığından cezasını kapalı ceza infaz kurumunda tamamladı.

TEK KİŞİLİK ODAYA VERİLEMEDİ

B.K.’nin dilekçesini işleme alan komisyon, konuyu Adalet Bakanlığına sordu. Bakanlıktan da Meclis’e gönderilen yanıtta şunlar kaydedildi:

“Adı geçen hükümlünün, antisosyal kişilik bozukluğu ve cinsel kimlik bozukluğu tanılarına dair sağlık kurulu raporlarının bulunduğu, bu konuda her ne kadar ameliyat olmasa da yardımcı hormon ilaçları kullanmaya devam ettiği, halen çift cinsiyetli olduğu tespit edildi. Oda değişikliğine ilişkin talepleri yönünden, ceza infaz kurumunun fiziki koşulları, hükümlü- tutuklu sayısı, suç grupları, disiplin durumları ve ilgilinin cinsiyet durumu gibi sebepler göz önünde bulundurularak, başka bir odaya ya da tek kişilik odaya verilmesi mümkün olmamıştır. Adı geçen hakkında, cinsel durumu nedeniyle konumuna uygun açık ceza infaz kurumu bulunmaması sebebiyle, kalan cezasının kapalı ceza infaz kurumunda tamamlanacağına karar verildi.”

PSİKOLOJİK BASKIYA MARUZ KALDIĞI İLERİ SÜRÜLDÜ

Hükümlünün “Sürekli disiplin cezası verildiği, psikolojik baskıya maruz kaldığı, tekli odaya verilmediği, can güvenliğinin bulunmadığı yönündeki şikâyetlerinin de asılsız olduğu” ileri sürülen yanıtta, “Hükümlünün cinsel durumu ve ceza infaz kurumunun fiziki yetersizlikleri, tutuklu-hükümlü sayısı gibi durumlar ile hükümlünün konumuna uygun açık ceza infaz kurumu bulunmaması sebebiyle gerçekleşen bir durum” denildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: