Diren Coşkun Ölüm Orucuna Ara Verdi; Hapishane İdaresiyle Neler Konuşuldu?

Diren Coşkun’un avukatı Hatice  Demir,  Diren Coşkun ve hapishane idaresiyle yaptığı görüşmenin detaylarını bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’na anlattı.

Trans mahpus Diren Coşkun, cezaeviyle yapılan görüşmeler sonucunda, 27. gününde ölüm orucuna ara verdi.

Bugün Diren Coşkun’un açlık grevini bırakma süreci için gerekli diyet listesi, vegan rejime uygun şekilde hazırlandı.

Dün Diren Coşkun’la ve cezaevi idaresiyle de görüşen avukat Hatice Demir bianet’e şunları söyledi:

“Diren’le sarılarak vedalaştık. Onun açlık grevini bırakmasıyla ilgili kararını eli yüreğinde bekleyen bir sürü insan olduğunu söyledim. O da herkese, ona ses verdikleri için teşekkür etti. Diren sürecin takipçisi olmamızı istedi. ‘Beni burada tek başıma bırakmayın’ dedi.

“Bu çok önemli çünkü biz ses vermeyi kesersek, onlar da bu konuyla ilgilenmeyecek. Diren’in taleplerinin yerine getirilmesi için, kamuoyunun konuyu aynı ilgiyle takip etmesi çok önemli.”

Lazer epilasyon için bakanlıktan cevap bekleniyor

Tekirdağ F Tipi Kapalı Erkek Cezaevi’nde bulunan Coşkun, lazer epilasyon tedavisi, cinsiyet geçiş hakkı ve cezaevi koşullarının düzeltilmesi talebiyle 25 Ocak’ta ölüm orucuna başlamıştı.

Avukat Demir, cezaevi idaresinin lazer epilasyon talebini karşılamak için Sağlık Bakanlığı ile yazıştığını aktardı:

“Diren lazer epilasyon için Çapa’ya gönderilmiş ve oradaki doktor Diren’e lazer epilasyon makinesinin bozuk olduğunu söylemiş. Cezaevi idaresine hastaneden gelen resmi yazıda ise Çapa’da mahkum koğuşu bulunmadığı ve mahkumun 3 basamaklı bir hastaneye sevk edilmesi gerektiği yazıyor.

“Cezaevi idaresinin Diren’i Çapa’ya gönderme sebebi, Sağlık Bakanlığı’nın onları en başta bu şekilde yönlendirmesi. Bu olayın ardından cezaevi idaresi durumu bakanlığa aktarmış ve hangi hastaneye sevk etmeleri gerektiğini sormuş. Şu anda bakanlıktan cevap bekleniyor.

“Biz de bu süreci hızlandırmak için hastane arayışı içerisindeyiz. Eğer biz bir hastane bulursak, cezaevi yönetimine ileteceğiz ve bakanlığa sormalarını isteyeceğiz.”

Vegan yemek listesi idareye iletildi

Avukat Demir, vegan yemek konusundaki gelişmeleri de şöyle aktardı:

“Diren F2’de kalıyor ancak F2’nin kendi yemekhanesi yok ve yemekler F1’den geliyor. F2 idaresi, diğer yemekhaneden çıkan menüye kendi başlarına karar veremeyeceklerini, cezaevi savcısına bu talebi ileteceklerini söyledi.

“Biz de internetten F1 yemekhanesinin günlük menüsünü bulduk ve vegan arkadaşlarımız bu menüyü vegan rejime göre ayarladılar. Bu listeyi cezaevi idaresine ilettik. Bunun yanırısa vegan mahpus Osman Evcan sürecinde aldığımız fiyat teklif formlarını da sunduk.

“Tabii süreci sadece cezaevi idaresine bırakmayacağız. Hem Osman Evcan sürecini hem yönetmelikte yapılan değişiklikleri hem de AYM’nin vejetaryen mahumlarla ilgili kararını da ekleyerek cezaeci savcısına biz de taleplerimizi iletip, sürecin hızlanmasını sağlamaya çalışacağız.”

Kimlik ismiyle hitap edilmesi

Diren Coşkun’un bir diğer talebi de cezaevinde maruz bırakıldığı ayrımcılığa son verilmesiydi. Avukat Demir,

“Cezaevi idaresi, yoklama sırasında mahkumların kimlik isminin okunmasının hukuki bir zorunluluk olduğunu ve gardiyanlara kanuna aykırı bir emir veremeyeceklerini söyledi. Ancak Diren’e kendini kötü hissettirmek için yapılan davranışlar varsa, görevlileri bu konuda uyaracağını belirtti. İdare, gardiyanların çoğunun Diren’e kimlik ismiyle değil Diren olarak hitap ettiğini söyledi. Diren de gardiyanların hepsinin değil, bazılarının ona kötü davrandığını söyledi.

“Bir diğer talebi ise kadın gardiyanlarca aranmasıydı. İdare kadın gardiyanların bunu kabul etmediğini söyledi. Diren de bunun doğru olabileceğini, kadın gardiyanların ona daha mesafeli davrandığını ifade etti.”

Cinsiyet geçiş süreci

Aslen cinsiyet geçiş süreçlerinde uzmanlaşmış olan avukat Demir, cinsiyet geçiş süreciyle ilgili sorunların cezaevi idaresinden bağımsız olduğunu, dolayısıyla bu konuyu idareyle konuşmadıklarını belirtti ve süreci şöyle aktardı:

“Cinsiyet geçiş ameliyatına izin verilmesi için TMK 40/1’e dayalı bir dava açılıyor. Diren de bu davayı açmış. Mahkeme görevsizlik kararı vermiş ama bu Diren’e özel bir durum değil. Bu durumla zaman zaman karşılaşıyoruz. Eskiden ameliyata izin için Sulh Mahkemelerinde dava açılıyordu, ama yönetmelik değişti ve artık bu davalara Asliye Hukuk Mahkemeleri bakıyor. Diren’in başvurduğu Asliye Hukuk Mahkemesi, görevsizlik vererek dosyayı Sulh Mahkemesine göndermiş.

“Biz de buradaki karışıklığın düzeltilmesi için istinaf mahkemesine başvurduk. Genelde bu süre. 3-4 ay sürüyor. Süreci takip ediyoruz.” (ÇT)

23.02.2018

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: